Potencjalne korzyści regulacyjne związane z globalnymi ramami dotyczącymi transakcji finansowych uznano już 20 lat przed wybuchem kryzysu finansowego w 2008 r. Zanim wdrożono globalny system LEI, każdy kraj był odpowiedzialny za określenie i realizację własnych ram śledzenia transakcji finansowych. Doraźny charakter poprzedniego systemu (lub jego brak) oznaczał, że śledzenie transakcji międzynarodowych było w zasadzie niemożliwe. Ostatecznie znaczyło to, że decydenci i podmioty prywatne nie były w stanie odpowiednio lub dokładnie ocenić ryzyka. Te niedociągnięcia zostały wyeliminowane poprzez wprowadzenie kodów LEI pod koniec 2012 r. Komitet ds. Nadzoru Regulacyjnego ds. LEI (LEI ROC) został utworzony wkrótce potem w styczniu 2013 r.
Krótko mówiąc, cele LEI ROC to:
- Zapewnienie dostępu do publicznie dostępnych danych;
- Ułatwienie dostępu do tych danych podmiotom, które chcą uzyskać LEI;
- Zapewnienie, że nie dochodzi do nadużyć kosztem szerszego interesu publicznego w ramach globalnych ram LEI;
- Zagwarantowanie, że globalny system LEI spełnia szerokie wymagania publiczne i prywatne.
Ogólnie rzecz biorąc, LEI ROC jest również organem nadzorującym system LEI oraz tworzącym i przestrzegającym jego surowych standardów i ogólnych zasad.
LEI ROC pracował niestrudzenie od czasu swojej koncepcji, aby poprawić przejrzystość, stabilność i efektywność na globalnym rynku finansowym. W 2014 r. ogłosił, że postara się uporządkować relacje między różnymi podmiotami, które posiadają LEI celem zwiększenia przejrzystości. W dniu 1 maja 2017 r. LEI ROC rozpoczął zbieranie danych dotyczących bezpośrednich i ostatecznych spółek dominujących dla podmiotów prawnych ubiegających się o LEI i udostępnił te dane za pośrednictwem strony internetowej GLEIF pod adresem: https://www.gleif.org/en/lei- data / gleif-concatenated-file / download-the-concatenated-file.
Z perspektywy polityki globalnej, ustanowienie globalnego systemu LEI pomoże między innymi rządom, prywatnym doradcom i instytucjom finansowym w dokładniejszym oszacowaniu poziomu ryzyka i ekspozycji na rynku globalnym. Wraz ze wzrostem liczby podmiotów, które używają LEI, ilość dostępnych danych wzrośnie zarówno pod względem ilości, jak i wiarygodności.
Potrzeba przejrzystości i dokładności jest powodem, dla którego każdy podmiot może otrzymać tylko jeden kod LEI.