Dlaczego warto skorzystać z oficjalnego agenta rejestracji składając wniosek o kod LEI? - LEI Polska
1. Od 3 stycznia 2018 r. kody LEI są obowiązkowe dla wszystkich firm, które chcą kontynuować obrót papierami wartościowymi.

Dlaczego warto skorzystać z oficjalnego agenta rejestracji składając wniosek o kod LEI?

Dlaczego warto skorzystać z oficjalnego agenta rejestracji składając wniosek o kod LEI?

data:

Jeśli poszukujesz kodu LEI, wnioskujesz o niego lub jego odnowienie, znajdziesz rozmaite strony internetowe oferujące szybkie i bezpieczne usługi rejestracji LEI. Większość tych witryn gromadzi dane za pomocą formularzy online. W przypadku oficjalnych agentów rejestracji i lokalnych jednostek operacyjnych dane te są wykorzystywane do rejestracji lub odnawiania kodu LEI. Pojawia się jednak coraz więcej witryn internetowych oszustów, obiecujących kod LEI, którego nigdy nie dostarczą.

GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation – organizacja nadzorująca system kodów LEI ustanowiony przez G20) i akredytowani wydawcy kodów zwalczają takie formy oszustw.

Zachęcały Cię niższe ceny oferowane na tych stronach niż w przypadku akredytowanych podmiotów nadających LEI? Nasuwa się pytanie, w jaki sposób niektóre witryny osób trzecich mogą oferować niższe ceny niż oficjalni agenci rejestracyjni lub wydawcy kodów? W tym artykule zwracamy uwagę na ryzyko związane z systemem rejestracji LEI, z którego mogą skorzystać oszukańcze strony internetowe, aby zaoferować korzystniejsze ceny.

  1. Wydawanie kodów LEI za pośrednictwem nieakredytowanych witryn osób trzecich nie jest regulowane przez GLEIF.

Usługa oferowana przez serwisy nie jest w żaden sposób regulowana. Oznacza to, że w przypadku sporu (na przykład, jeśli Twój kod LEI nie zostanie wydany lub odnowiony), nie jest możliwy kontakt z GLEIF lub wydawcą kodu (Lokalna Jednostka Operacyjna – LOU), aby otrzymać zwrot pieniędzy.

Jedyną opcją w przypadku oszustwa jest próba wyegzekwowania zaspokojenia roszczenia drogą sądową, co z wielkim prawdopodobieństwem byłoby mało opłacalne finansowo ze względu na niewielką cenę za złożenie wniosku o kod LEI lub jego odnowienie. Jest to istotne, ponieważ mogą pojawić się dodatkowe kwestie jurysdykcyjne w przypadku, gdy strony internetowe nie są zarejestrowane w Unii Europejskiej.

  1. Realizacji umów wieloletnich nie mogą zagwarantować nieakredytowani zewnętrzni emitenci.

W bazie danych kodów LEI możliwe jest odnowienie kodu LEI tylko na okres jednego roku. Oznacza to, że jeśli firma kupuje automatyczne odnowienie kodu LEI na 5 lat, usługodawca musi co roku składać nowy wniosek o odnowienie LEI do oficjalnego rejestru. Jeśli dostawca usług przerwie lub zakończy swoją działalność, stracisz kwotę zapłaconą za odnowienie kodu LEI na okres 5 lat.

  1. Nieakredytowani emitenci mogą sprzedawać Twoje dane osobowe i informacje o firmie stronom trzecim.

W przypadku firm zarejestrowanych poza UE prawie niemożliwe jest sprawdzenie ich polityki prywatności danych osobowych i monitorowanie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Dane osobowe są najbardziej wartościowe na czarnym rynku. Jeśli więc skorzystasz z usług nieakredytowanego emitenta LEI, istnieje ryzyko, że Twoje dane osobowe zostaną niewłaściwie wykorzystane, a informacje o karcie kredytowej zostaną skradzione podczas ubiegania się o kod LEI, jeśli dokonasz tego na niezabezpieczonej stronie internetowej.

Nawet jeśli witryna jest zarejestrowana w UE, zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności danych osobowych firmy. Może się okazać, że ich warunki użytkowania zezwalają im na przekazywanie danych osobowych „firmom partnerskim” w celu wysyłania ofert reklamowych lub odsprzedaży danych.

  1. Wydanie kodu LEI przed następnym dniem roboczym nie jest technicznie możliwe.

Kilku fałszywych dostawców usług związanych z kodem LEI oferuje jego wydanie w ciągu kilku minut. Technicznie nie jest to możliwe. Kody LEI pojawiają się w bazie danych GLEIF następnego dnia roboczego o godzinie 12:00 (w zależności od tego, kiedy GLEIF aktualizuje swoją bazę danych).

Bankowe bazy danych są połączone z GLEIF, więc Twojego kodu LEI nie można używać do transakcji na papierach wartościowych przed następnym dniem, niezależnie od tego, jak szybko  nadawany będzie kod LEI.

Wydanie kodu LEI jest jedną z nielicznych usług internetowych, w przypadku których klienci są skłonni zapłacić zaliczkę nawet za 5 lat. Niestety ta usługa przyciąga także oszustów, którzy wymyślają coraz bardziej wyrafinowane sposoby oszustwa. Poza fałszywymi witrynami internetowymi wysyłane są również na firmowe adresy mailowe lub do osób powiązanych z firmą wiadomości phishingowe wzywające do odnowienia kodu LEI. 

Jak sprawdzić, czy podmiot nadający LEI jest akredytowany przez GLEIF?

Oficjalni agenci rejestracyjni i wydawcy kodów umieszczają logo GLEIF na swoich stronach internetowych zgodnie z umową licencyjną. Logo GLEIF jest jednak nadużywane, dlatego zalecamy sprawdzenie listy agentów rejestracyjnych dostępnej na stronie internetowej GLEIF lub listy akredytowanych wydawców kodów.

Co zrobić, jeśli padłeś ofiarą oszustwa LEI?

(Znak towarowy) aktywnie przyczynia się do rozwoju systemu kodów LEI. Wzywamy wszystkich przedsiębiorców, którzy padli ofiarą oszustwa LEI, aby zgłosili się do nas.

Dostarczamy informacje organizacji parasolowej i innym uczestnikom rynku, aby pomóc w walce z oszustwami i by dbać o europejskie środowisko biznesowe. W każdym przypadku zalecamy również bezpośredni kontakt z GLEIF pod adresem info@gleif.org.

Sprawdź historię usługodawcy przed dokonaniem przedpłaty!

Aktualnie na całym świecie wydano ponad 1,7 miliona kodów LEI. Niestety, w związku z tym oszustwa stają się coraz bardziej powszechne. Wiele firm wykazało też gotowość do wpłacania zaliczki na podejrzanych witrynach za okres do pięciu lat w celu uzyskania kodów LEI.

Zalecamy, aby przed dokonaniem takich transakcji zawsze sprawdzić historię swojego usługodawcy z należytą starannością.

(Trademark) jest oficjalnym agentem rejestracyjnym, który przestrzega wszystkich zasad określonych przez organizację parasolową. Wydajemy również kody LEI firmom krajowym bez przedpłaty, na podstawie faktury.